ЯК ДІЛИЛИ ЗЕМЛЮ СЕЛЯНАМ?  

Двадцять років назад  Президент України підписав Указ «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям».

Схематично нагадаю читачам, що передбачав цей акт:

  1. Встановив , що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільського господарським підприємствам(КСП), в тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Паювання земель передбачало визначення розміру земельної частки(паю) у колективній власності на землю кожного члена КСП без виділення земельних ділянок в натурі(на місцевості).

  1. Цей Указ встановив право на земельну частку(пай) всіх членів КСП, в тому числі пенсіонерів, які раніше працювали в ньому і залишались членами зазначеного КСП, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Цим Указом встановлено, що при паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток(паїв) всіх членів підприємства є рівними.

  1. Вартість земельної частки(паю) для кожного підприємства визначалась виходячи з грошової оцінки переданих у колективну власність сільськогосподарських угідь, що обчислювались методикою грошової оцінки земель, затвердженою КМУ, та кількості осіб, які мають право на земельну частку(пай).
  2. Розміри земельного паю обчислювались комісіями, створеними у КСП з числа їх працівників. Рішення, щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки(паю) по кожному КСП приймались районною державною адміністрацією.
  3. Право на земельну ділянку(пай) підтверджувалось сертифікатом, який видавався громадянам районними державними адміністраціями.
  4. При виході власника земельної частки(паю) з КСП за його заявою здійснювалось відведення земельної ділянки в натурі в установленому порядку та  видавався державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на пай сертифікат  повертався до райдержадміністрації.

  1. Також цим Указом встановлена вимога, щодо створених резервного фонду землі, який використовувався для передачі у приватну власність земельних ділянок громадянам зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймали у члени КСП або які переселялись у сільську місцевість для постійного проживання.

Для чого я знову нагадав про існування цього документа. Періодично знайомлячись із судовими рішеннями, які включено до Єдиного державного реєстру судових рішень, звернув увагу на те, що досить значна кількість скарг громадян торкається саме земельних питань, в тому числі оскарження рішень органів самоврядування та райдержадміністрацій щодо виділення земельних паїв. А яка кількість громадян не звертається до Суду, вважаючи це безперспективною справою?

А скільки розмов між односельчанами  відбувається з приводу незаконного розподілу земельних паїв та інших земельних ділянок в тому,  чи іншому селі? Як правило, громадяни не хочуть ці питання  оприлюднювати(давати інтерв’ю, коментарі, згадувати їх прізвища у публікаціях), висловлюючи побоювання за наслідки таких дій(переслідування з боку чиновників за оприлюднення такої інформації). Але нічого від цього не міняється! Проблема є? Так! Від того, що страус сховав голову в пісок, він не сховався. Так само і з землею, зловживання  чиновників не приховати.

На мою думку, це питання вкрай важливе для наших громадян, особливо тих, що проживають у селі, на очах у яких часто-густо надзвичайно «справедливо» місцеві чиновники нарізали земельні пироги собі, своїм близьким,   особам, які жодного відношення до сільського господарства не мали, але тим не менше стали власниками земельних ділянок. Якраз у цій сфері, на мою думку, дуже багато зловживань та корупційних складових з боку державних чиновників та інших посадовців, що мали  відношення до розподілу та виділення земельних паїв.

Ця перша, загального характеру публікація започатковує серію дописів під час журналістського розслідування надання земельних ділянок(паїв) по конкретних  населених  пунктах.

 

Журналіст ІА «Журналісти проти корупції»

О.С.Жуков

17.05.2018р.

 

Опубліковано в Переглядів:

Leave a Comment